#
Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un Fatih ilçesi dendiğinde, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Yerebatan Sarnıcı bulunuyor.

Görkemli tarihi yapılar arasında olan Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya’nın Güneybatısında bulunuyor. Bizans İmparatoru olan I. Justinianus tarafından yapılmıştır. Tarihi eser 527 ile 565 yılları arasında yapılmıştır. Yerebatan Sarnıcı, suyun içinde yükselen mermer sütunlardan oluşuyor. Bu mermer sütunlar sarnıca girdiğinizde sayısız gibi gözüküyor. Halk arasında Yerebatan Sarayı dendiği de biliniyor. Sarnıcın olduğu yer daha önceden bazilika olduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak ifade edilmesi de söz konusu.

Yerebatan Sarnıcı için mimari özelliklere bakıldığında, uzunluğunun 140 metre olduğu görülüyor. Genişliği ise 70 metre olan dikdörtgen biçiminde alana konumlandırılmış bir yapıdır. Sarnıcın içinde her biri 9 metre yüksekliğinde olan sütunlar bulunuyor. Sütun sayısı 336 olarak verilmiştir. Her biri 28 sütun içeriyor ve 12 sıra meydana getiriyor. Eski yapılardan toplanmış olan mermer cinsleri ile yontulmuş sütunlar olduğunu görmek mümkün.

İstanbul’da en büyüleyici yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bizans döneminde burası büyük saray ve çevre halkının su ihtiyacını karşılayan bir yer olarak kullanılıyormuş. Osmanlı döneminde ise bir süre daha içme suyu olarak kullanılan yer, sonrasında Topkapı Sarayı Bahçelerinin sulanması için kullanılmış.

İslam’da duran suyun kullanılmaması ilkesi sebebi ise Osmanlılar Yerebatan Sarnıcı suyunu değerlendirmemişler. Ancak 1544 – 1550 yıllarında Bizans kalıntılarını araştıran P. Gyllius tarafından yeniden keşfedilerek Batı alemine tanıtılması sağlanmıştır.

Günümüzde ise çeşitli onarımlardan geçmiş, hala binlerce turisti ağırlayan tarihi yer olarak anılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. İstanbul’u rahat ve güvenli gezmek için Vippup uygulamamızdan yararlanabilirsiniz. Ulaşım konusunda ve diğer talepleriniz konusunda ekibimiz gerekeni yapacaktır. İstanbul’u gezmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı diyeceğiniz bir hizmet alacaksınız.