#
Sultanahmet

Sultanahmet'e Nasıl Gidilir? Sultanahmet'in tarihi?

Sultanahmet'in Hikayesi

.....

 

Sultanahmet

İstanbul’un en meşhur yerlerinden biri Sultanahmet meydanıdır. Bizans döneminden kalan yapılar Sultanahmet meydanında yoğun olarak bulunuyor. Bizans döneminde Hipodrum olarak isimlendirilmişti. Günümüzde ise Sultanahmet Meydanı olarak biliniyor. İsmini ise buradaki camiden alıyor.

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Meydanı ismini, 1609 – 1616 tarihleri arasında Osmanlı Sultanı I.Ahmet tarafından yaptırılan Sultanahmet Camii’nden almaktadır. Klasik Türk Sanatı dendiğinde Sultanahmet Camii akla gelen ilk eserlerden biridir.

Camii, 6 minare ile inşa edilen ilk cami olma özelliğine sahiptir. Sultanahmet Camii üç tarafı balkonlarla çevrili bir camiidir. Tüm Osmanlı camiilerinden farklı olarak ise kubbesi çok daha görkemli bir şekilde tasarlanmıştır. En yoğun olduğu zamanlarda bile camide namaz kılanlar görülebilir. 260 penceresi vardır ve içerisi her zaman ferahtır. Etkileyici mimarisi sayesinde, mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Yerebatan Sarnıcı

Meydanda gezebileceğiniz yerler arasında Yerebatan Sarnıcı yer alıyor. Bazilika Sarnıcı olarak da bilinir. Bizans zamanında, 527 – 565 yılları arasında yapılmıştır. Sayısız gibi görünen mermer sütunlara sahiptir. Halk arasında Yerebatan Sarayı olarak da biliniyor.

Sarnıç uzunlukları 140 metredir. Genişlikler ise 70 metredir. Dikdörtgen biçimde bir alanı kaplıyor. Toplamda 9.800 metrekarelik bir alanda yer alıyor. 52 basamak taş merdivenin inilmesi ile bu sarnıca giriliyor. 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir.

Bindirek Sarnıcı

Bindirek Sarnıcı, Yunan ismi ile Filoksenos Sarnıcı olarak da isimlendiriliyor. İstanbul’un ikinci büyük sarnıcıdır. Antik Bizans kaynaklarına göre yapımı 4.yy’dır. 3584 metrekarelik alandaki sarnıç, zamanla kuruyarak, 16.yy itibariyle atölye olarak kullanılmaya başlamıştır.

Sarnıçlar üst üste bindirilmiş olan iki gövdeden oluşuyor. Üstlerinde hiçbir işleme bulunuyor ve kesik piramit biçimde oluşturulmuştur. Sütün gövdelerinde ise Yunan harfleri bulunuyor. Bu durum sarnıcın yapımında Yunanların çalıştığının göstergesi.

Ayasofya

1935 yılından 2020 yılına kadar müze olarak kullanılan Ayasofya, günümüzde cami olarak kullanılıyor. Aya sözcüğü, kutsal azize anlamına geliyor. Sofya ise bilgelik anlamına geliyor. Dolayısıyla Ayasofya, kutsal bilgelik anlamına geliyor. İlahi bilgelik anlamında kullanıldığını söyleyebiliriz.

Latin mimarisi ile oluşturulmuştur. Stilinde sütunlar vardır ve bazilika olarak tanımlanabilir. Önünde ise bir atrium yani açık alan, giriş yer alıyordu. Sonrasında yapılan düzenlemeler ile günümüzdeki halini almıştır. İstanbul Sultanahmet Meydanı na gelenlerin mutlaka gitmesi gereken yerler arasında.

Sultanahmet Meydanı’nda Diğer Gezilecek Yerler

Sultanahmet Meydanı’nda aynı zamanda Türk İslam Eserleri Müzesi, III. Ahmet Çeşmesi, Theodosius Dikilitaşı bulunmaktadır. Hem kültürel hem de turistik anlamda çok sayıda eser barındırdığından bir gününüzün tamamını bile bu meydana ayırabilirsiniz. İstanbul Avrupa Yakasındaki tarihi Fatih Yarımadası’nda, 4 mevsim gezilecek en güzel yerler arasında bulunuyor.

Dünyanın en önemli meydanlarından kabul edilen Sultanahmet Meydanı’nın meşhur olan köftecilerini söylemeden olmaz. Tarihi yaşatmaya devam eden bu meydan, lezzetinden de ödün vermiyor. Her gün onlarca kişi bu meydanda bulunan köftecilerde yemek yiyor. Meydanda Sultanahmet köftesi satılıyor.

Turistlerin en çok bulunduğu bölgelerden biri olan bu bölgede siz de hem tarihin hem de lezzetin tadını çıkarabilirsiniz.

Sultanahmet’in o manevi havasının içinize çekebilmek, etrafındaki güzellikleri keşfedebilmek adına Vippup uygulamamızdan yararlanarak maksimum konfor eşliğinde keyifli bir Sultanahmet yolculuğu yapabilirsiniz.