#
Kız Kulesi

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Kızkulesi, boğaz manzarasının en güzel olduğu yerlerden biridir.

Kızkulesi tarihi ve hikayesi ile büyülemenin yanı sıra, küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiş olması ile güzelliği ile de büyülüyor.  Salacak açıklarında küçük bir adanın üzerine inşa edilmiştir. Kuleye adını vermiş olan Leander’s Tower, Leandros Efsanesidir.

Aralarındaki denize meydan okuyan aşıkların hikayesidir.

Kızkulesi güzelliğinin yanı sıra, aşıkların hikayesidir. Aralarındaki denize meydan okuyan Leondros ve Hero’nun hikayesi ne yazık ki trajedi ile bitiyor. Leondros kulede bir ışık görüyor. Sevgilisi Hero’nun onu çağırdığını düşünerek, fırtınalı geceye aldırış etmeden denize atlar. Bu defa ışığı yakan başkasıdır ve ışığı söndürdüğü anda Leondros dalgalara gömülür. Acısına dayanamayan Hero ise kendisini kuleden atarak hayatına son verir.

Kızkulesi Tarihi

Tarihi M.Ö 24. Yy’a kadar uzanıyor. Avrupalı tarihçiler Kızkulesi’ne Leander Kulesi de diyor. Üsküdar da Bizans devrinden kalan tek eser olmasından dolayı da son derece önemlidir. M.Ö 24.yy’a dayanan kökü bir tarihe sahiptir. Tarihi boyunca farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bir sürgün istasyonu olması, hapishane olarak kullanılması, karantina odası olması, savunma kulesi ya da radyo istasyonu olarak kullanılması gibi süreçleri olmuştur. Bunun dışında vergi noktası ve deniz feneri olarak da kullanıldığı biliniyor.

Bugün görülen Kızkulesi için temellerinin ve alt katın önemli kısımlarının II. Mehmet devrinde yapıldığını söyleyebiliriz. Üstteki madalyon halindeki mermer levha ise kuleye şimdi ki şeklini veren II. Mahmut’un kaleminden çıkmıştır. Evliya Çelebi Kızkulesi’ni sanatkarane yapılmış yüksek kule olarak tanımlıyor.

Üsküdar’ın sembolüdür…

Kızkulesi’ne Gitmek

Günümüzde Kızkulesi’ne geçişler yapılıyor. 2000 yılında yapılan restorasyon işlemlerinin sonunda, kafe ve restoran alanlarına da yer verilmiştir. Hizmete açık olan Kızkulesi’nde zaman geçirmek, yemek yemek, bir şeyler içmek tercihleriniz arasında olabilir.

Gezmek istediğiniz Kızkulesi için Vippup uygulamamız, size konforlu fırsatları sunmaya devam ediyor. İstanbul’da ulaşım ve tarihi yerleri gezme konusunda rehberlik edecek uygulamamız, talep etmeniz halinde araç temin ediyor. Rehberlerimiz ve hizmetimiz sayesinde İstanbul’u gezmek çok daha güvenli ve rahat olacak.