#
KAPALIÇARŞI - GRANDBAZAAR

KAPALIÇARŞI – GRANDBAZAAR

 

Selamlar hepinize, umarım iyi bir günde beraberiz. Bu yazımda sizleri Eminönü’ne götürüyorum. Eminönü’nde ise dünyanın en büyük pazarına; evet, Kapalıçarşı’ya. Bildiğiniz gibi Kapalıçarşı, İstanbul’un merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasına yer alıyor. Kapalıçarşı dünyanın en eski kapalı pazar yerlerinin arasında olmasının yanı sıra, dünyanın en büyük çarşısı. Yaklaşık 4000 dükkan ve 25.000 çalışan sayısına sahip olan kapalı çarşı sizce ne kadar turisti ağırlıyor olabilir? Normal şartlarda yoğun saatlerde günde yarım milyon turist ağırladığı öngörülüyor. Rakamlar gerçekten bu düzeyde olunca yılda 91 milyon turist ağırlayarak dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekanı olmayı başarıyor. Buyurun biraz da tarihçesine bakalım Kapalıçarşı’nın. Ondan önce şu soruyu kendinize sormanızı istiyorum ‘biz İstanbul’u ne kadar tanıyoruz?’.

 

Kapalıçarşı’nın İç Bedesten dediğimiz çekirdek kısmı ile ilgili 2 farklı tez var. Tezlerden bir tanesi bu çekirdek kısmının Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında sıfırdan yaptırıldığını savunuyor. Fakat diğer tez Bizans’tan kalma bir yapının üzerine yapıldığını öne sürüyor. Her halükarda, Kapalıçarşı’nın resmi kuruluşu 1461 olarak kabul ediliyor. 1461 yılı sonrasında artık Kapalıçarşı unvanını almaya başlayınca farklı padişahların yaptıkları eklemelerle çarşı genişledikçe genişlemiş. Sonrasında tam 61 sokak ve 4.000 civarında da dükkanın bulunduğu 30.700 m2’lik alan ile günümüzdeki halini almış.

 

Biraz kültürlendik, biraz bilgilendik şimdi biraz da kendimizi eleştirmeyelim mi? Nasıl oluyor da insan kendi etrafını bu kadar sezemiyor. Çok sevdiğim YAZAR Sir  Arthur Conan Doyle’nin, Sherlock Holmes’inden iki alıntı yapmak istiyorum. ‘Bir şeyi saklamanın en iyi yolu onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır’ ve ‘ne kadar göz önündeysen o kadar görünmezsin’. Şimdi bu cümlelerden yola çıkarak, yılda 91 Milyon Turist ağırlayan Kapalıçarşı’daki mimariyi anımsayabiliyor musunuz? Dükkanların sırası, oradan geçiş yolları ve nicesi özelliği bir turist kadar biliyor muyuz? Sherlock’un dediği gibi gözümüzün önünü göremiyor muyuz? Elbette bizde farkındayız her şeyin ama gerekli (!) bahanelerimiz her zaman var. Bahaneler bize çözüm sunmaz, o halde en kısa tarihe bir rezervasyon oluşturalım. Güzel bir plan yapalım ve hiç bilmiyormuş edasıyla Kapalıçarşı’yı gezelim. Notlar alalım ve durmayalım, göğe bakalım !

 

Ulaşım için bizi tercih etmeyi ve sanmıyorum ama hala takip etmediyseniz bizi instagramdan takip etmeyi unutmayın. Bu güzel yazımı da burada bitiyorum. Benim bitirdiğim yerden siz başlayın ve gittiğiniz gördüğünüz şeyleri bize yazın. Birlikte gezelim, söyleyin şimdi nereye gidelim?