#
Ayasofya

Ayasofya'ya Nasıl Gidilir? Ayasofya'nın tarihi?

Ayasofya'nın Hikayesi

.....

 

Ayasofya

Ayasofya İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunuyor. Her yıl binlerce turistin akın ettiği eserler arasında yer alıyor.

Tarihi son derece eski olan Ayasofya, 532 – 537 yılları arasında yapılmıştır. Bizans İmparatoru olan I. Justinanus tarafından yapılan Ayasofya o dönemde kilise olarak kullanılmıştır. 1453 yılında ise İstanbul’un Osmanlı fethi ile camiye dönüştürülmüştür.

1935 yılından 1920 yılına kadar Ayasofya müze olarak kullanılmıştır.

Günümüzde ise cami olarak kullanılmaktadır. İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezi olan bazilika planlı bir patrik katedrali olarak inşa edilmiştir. Ayasofya nerede sorusunun yanıtı ise Sultanahmet Meydanında olarak yanıtlanıyor.

İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) adı verilmiştir. 5.yy’dan itibaren ise Hagia Sophia yani Kutsal Hizmet olarak anılmıştır. Binanın yapımı 23 Şubat 532 tarihinde başlanmıştır. Yapımında 1000 usta, 10.000 işçi görev almıştır. Yapımı 5 yılda tamamlanmış olan bu eser, 27 Aralık 537 yılında ibadete açılmıştır.

Peki, Ayasofya ne zaman müze oldu? 24 Kasım 1934’te Atatürk tarafından Bakanlar Kurulu kararı ile müze olmuştur. 1 Şubat 1935’te müze olarak açılmıştır. 1947’ye kadar çalışmalar sürmüş olan 1947’de Ayasofya’nın tüm çalışmaları tamamlanmıştır. Ayasofya’nın kubbesi ve minareleri, Dünya Anıtları Fonu desteği kapsamında 1997 ile 2002 yılı arasında restore edilmiştir. Günümüzde cami olarak kullanılmaya devam ediyor.

Ayasofya İstanbul’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında. Hem tarihi yapısı hem de mimarisi ile herkesi etkilemeyi başarıyor. UNESCO tarafından da dünya mirası kabul edilen bu yapı, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. İbadethane olarak kullanılmaya başlaması ile çok sayıda yerli turistin de ilgi odağı oldu.

Tarihi yapıları gezmek, İstanbul Ayasofya ve diğer alanlar için ziyaretinizi yapmak Vippup ile çok daha kolay. Uygulamamız, sizlerin İstanbul gezisini kolaylaştırmak üzere oluşturulmuştur. Araç temin etmeniz, gezinizi konforlu ve güvenli yapmanız açısından gereken özen gösteriliyor. Ekibimiz gezi planınızı oluşturmanın dışında, tamamen ihtiyaçlarınıza yönelik hareket ederek benzersiz bir İstanbul deneyimi sunuyor. Siz de iletişime geçerek bu güvenli ve kaliteli hizmetten faydalanabilirsiniz. İstanbul deneyiminiz için profesyonel destek almak keyifli olacak.