#
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı İstanbul’un tarihini en iyi yansıtan eserler arasında. İstanbul Sarayburnu’nda bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılında aktif olarak kullanılan bir yer. Osmanlı’da 400 yıl idare merkezi olarak kullanılan bu alan, Osmanlı padişahlarının sarayı olarak bilinir.

Eski dönemlerde 4.000’e yakın insanın içinde yaşadığı Topkapı Sarayı, Osmanlı padişahlarının sarayıydı.

Topkapı Sarayı 1478’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nın yapılmasına kadar Osmanlı’nın idare merkezi olarak kullanılmıştır. Osmanlı padişahlarının resmi olarak yaşadığı alandır. Kuruluş yıllarında Topkapı Sarayı 700.000 metrekarelik bir alana sahiptir. Günümüzde ise Topkapı Sarayı’nın yer aldığı alan sadece 80.000 metrekaredir.

Osmanlı Dönemi’nde saray halkının konaklama olarak başka yerleri tercih etmesi ile bu saray boşaltılmıştır. Padişahların terk etmesi ile içinde birçok görevli yaşamaya başlamıştır. Ancak Topkapı Sarayı hiçbir dönemde değerini kaybetmemiştir.

Topkapı Sarayı’nın Müze Olması

Müze olarak kullanılması, Abdülmecit dönemine dayanmaktadır. İlk defa bir müze olarak ziyaretçilere açılması sağlanmıştır. Sarayda eşyaların gösterilmesi, sergilenmesi oldukça eski bir döneme dayanıyor. O dönemin İngiliz elçisine Topkapı Sarayı Hazinesi içinde yer alan eşyaların gösterilmesi sağlanmıştır. Bir adım ileriye taşıyarak halka Pazar ve Salı günlerinde ziyarete açmak düşülmüştür. Ancak o dönemde gerçekleşmemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk emri ile 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılması sağlanmıştır. Günümüzde ise Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adı altında hizmet veremeye devam ediyor. Bu yıl aynı zamanda onarımlar ile önlemler alınarak, o şeklide müze olarak kullanılmaya başlandığı biliniyor. Şu an İstanbul için en büyük turist kitlelerini çeken yer olduğunu söyleyebiliriz.

1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir.

Tarihi yarımada içerisinde yer alan tarihi eserlerin başında yer alan Topkapı Sarayı ziyarete açıktır. Tarihi hissetmek ve eserler hakkında bilgi alarak gezmek için uygulamamızı kullanabilirsiniz.  Vippup İstanbul geziniz boyunca sizlere rehberlik etmek, gezinizi lüks araçlar ile sağlamak için hizmet vermektedir. İstanbul’da merak ettiğiniz Saraylar ve diğer tarihi eserler için öncesinde iletişime geçerek hizmet alabilirsiniz. İstanbul’un tarih kokan mekanlarını gelin birlikte konforlu şeklide gezelim.